bursa özel okul,bursa kolej
|
Veli Girişi Öğrenci Girişi Bursluluk Sınavı Başvuru
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej

Bireye Özgü Eğitim Programı

Bireye Özgü Eğitim Programı öğretmenlerin ve ebeveynlerin, öğrenme bozuklukları ve diğer tür engelleri olan bir çocuğun okulda başarılı olmasına yardımcı olmak için geliştirdikleri bir plandır. Bunu bir yol haritası gibi düşünmek doğru olacaktır. Çocuğunuzun öğrenme yolculuğunun neresinde olduğunu, bir okul yılının sonunda nerede olmasını istediğinizi ve oraya ulaşmasına yardımcı olacak adımları belirler.

573 Sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Hükümlerine göre: Özel eğitim gerektiren tüm bireyler, ilgi, istek, yeterlilik ve yetenekleri doğrultusunda ve ölçüsünde özel eğitim hizmetlerinden yararlandırılır. Bu yasa ayrıca, bir Bireye Özgü Eğitim Programının çocuğunuzla ilgili temel bilgileri ve planın ne zaman ve nasıl uygulanacağına ilişkin ayrıntıları ileten minimum bir bileşen veya parça kümesi içermesini gerektirir. Bursa Akademik Koleji olarak özel eğitim gerektiren öğrencilerimize yönelik programımızın olması yanısıra ortaokul öğrencilerimizen itibaren her bir öğrencimiz için bireye özgü eğitim planı oluşturmaktayız. Bursa Akademik Koleji olarak uyguladığımız Bireye Özgü Eğitim Programının sekiz temel bileşenini burada inceleyeceğiz.

1. Mevcut Beceri Seviyesi

Her Bireye Özgü Eğitim Programı, çocuğunuzun mevcut performansının ve ilgili tüm alanlardaki becerilerinin bir tanımını içermelidir. Engelliliklerinin genel eğitim müfredatındaki ilerlemelerini nasıl etkilediğini açıklamalıdır. Ayrıca motor beceriler, davranışlar ve kişiler arası ilişkiler gibi akademik olmayan alanlardaki "fonksiyonel performanslarını" da değerlendirecektir.

Bireye Özgü Eğitim Programı ekipleri, çocuğunuzun nasıl olduğunu belirlemek ve bir performans temeli oluşturmak için genellikle resmi değerlendirmeler kullanır. Ekip ayrıca becerilerini daha fazla tanımlamak için anekdot bilgileri ve öğretmenlerden gelen geri bildirimleri kullanabilir.

2. Yıllık Hedefler

Bireye Özgü Eğitim Programı, çocuğunuzun hedefleri hakkında yılda en az bir kez güncellenmesi gereken bilgileri içermelidir. Çocuğunuzun karşılaştığı zorluklara bağlı olarak, hedefler akademik performans, davranış, sınıflar arasında gezinirken fiziksel hareketliliğini geliştirme ve daha fazlasıyla ilgili olabilir.

Her hedef ölçülebilir olmalıdır. Düzenli değerlendirmelerin yardımıyla, öğretmenler ve ebeveynler, bir okul yılının sonunda bir çocuğun hedeflerine ne kadar yaklaştığını görebilmelidir.

3. İlerleme Takibi

Bireye Özgü Eğitim Programı, düzenli testler veya öğretmenlerden gelen geri bildirim raporları olsun, çocuğunuzun hedeflerine yönelik ilerlemenin nasıl ölçüleceğini tam olarak açıklamalıdır. Bu size çocuğunuzun yıl boyunca nasıl değerlendirildiği konusunda net bir fikir verir ve aynı zamanda çocuğunuzun başarıları ve başarısızlıkları hakkında döngüde kalacağınıza dair güvence verir.

4. Özel Eğitim Hizmetleri

IEP, öğrencinin özel eğitim programını ve onun özel ihtiyaçlarına göre nasıl tasarlandığını açıkça tanımlamalıdır. Bu, ayrı öğretim süresi, bire bir yardımcıların kullanımı ve hatta öğretmenlerin çocuğunuzu en iyi nasıl destekleyebilecekleri konusunda daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olacak özel fakülte eğitimi gibi ayrıntılar sağlar.

5. Hizmetlerin Süresi

Bireye Özgü Eğitim Programı, ekibinin önerdiği tüm hizmetlerin tahmini bir başlangıç ve bitiş tarihini içermelidir. Bu, hizmetlerin sıklığı ve nerede teslim edileceğine ilişkin ayrıntıları içerir. Amaç, çocuğunuzun bireysel programının nerede ve ne zaman gerçekleşeceğini herkesin tam olarak anlamasını sağlamaktır.

6. Yaygın Sınıflara Katılım

Bu bölüm, destekleyici personelin ve fakültenin, çocuğunuzu mümkün olduğunca "en az kısıtlayıcı ortamda" tutmak için ellerinden geleni yapmalarını sağlar. Dahil etme amacıyla, Bireye Özgü Eğitim Programının bu bölümü, çocuğun uygun olduğunda genel, ana akım sınıf ortamına nasıl katılabileceğini detaylandıracaktır.

Bireye Özgü Eğitim Programı, bir öğrencinin bu ana sınıflara katılacağı süreyi belirtmelidir. Ayrıca bu kararın gerekçesini de açıklayacaktır.

7. Uyarlamaları Test Etme

Bireye Özgü Eğitim Programı, çocuğunuzun okullarındaki diğer çocukların girdiği eyalet ve yerel başarı testlerine katılıp katılmayacağını açıklamalıdır. Yapacaklarsa, Bireye Özgü Eğitim Programının onlar için ne tür test düzenlemelerinin kullanılacağını belirtmesi önemlidir. Test koşulları, fazladan zaman, dikkat dağıtmayan odalar ve tekerlekli sandalye ile erişilebilir testler içerebilir.

Siz ve öğretmenler, çocuğunuzun başarısını değerlendirmek için değiştirilmiş veya farklı testler almasının en iyisi olduğuna karar verirseniz, bu kararın gerekçesi Bireye Özgü Eğitim Programına dahil edilmelidir.

8. Geçiş Hedefleri ve Hizmetleri

Bir Bireye Özgü Eğitim Programı, çocuğunuzun burada ve şimdi başarılı olmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır, aynı zamanda onu eğitimlerinin bir sonraki aşamasına da hazırlar. Bu nedenle, bir çocuğun 5. sınıftan başlayarak, bir Bireye Özgü Eğitim Programı, bir çocuğu ilkokulun ötesine geçirme planlarını içermelidir.

Geçiş dönemi hedefleri ve hizmetleri, çocuğunuzun okul ortamından bir işe, mesleki programa veya bağımsız yaşamı teşvik etmek için tasarlanmış başka bir programa geçmesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyulan eğitim ve destek hizmetlerine odaklanır. Çocuğunuz üniversiteye gitmek istiyorsa, Bireye Özgü Eğitim Programı aynı zamanda onları bu ortamda kendilerini savunmaya hazırlamaya yardımcı olacak adımları da içermelidir.

bursa özel okul,bursa kolej

Bizi Güçlü Kılanlar Partnerlerimiz

bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej bursa özel okul,bursa kolej
  • © 2022 Akademik Koleji Danışmanlık ve Eğitim Öğretim Hizmetleri
  • bursa özel okul,bursa kolej